top of page
Recent Posts

5 Ushqimet më të mira për ndërtimin e muskujve


Sigurohuni që këto ushqime të jene në menynë tuaj javore në qoftë se ju doni të maksimizoni rritjen e muskujve.

Ka me qindra ushqime të ndryshme që mund të ndërtojnë muskuj.Por çfarë nëse keni vetëm pesë ushqimet që ju mund të hani për pjesën tjetër të jetës tuaj? Në këtë rast, ju do të duani ushqime që mund të ndihmojnë të mbulojn shumë nevoja të ndryshme ushqyese në mënyrë që ju nuk e humbni ndonjë muskujve të çmuar. Në mesin e atyre nevojave: - Proteina për të ndihmuar në ndërtimin dhe riparimin e muskujve dhe indeve të tjera - Yndyrnat të nxisin hormonet e duhura dhe për të zvogëluar inflamacion - Phytonutrients, vitamina, dhe minerale për të mbështetur shëndetin e përgjithshëm - Lëndë ushqyese përgjithshëm kalori të dendura për të siguruar energji të mjaftueshme.

1. SALMONI


1.Salmoni

Kur është fjala për një ushqim të mire për ndërtimin e muskujve, trofeu shkon për salmon. Ajo është e ngarkuar me proteina dhe omega-3 acidet yndyrore, dy ushqyes të rëndësishme për të ndërtuar dhe riparimin e indeve te muskujve dhe për të mbajtur urinë tuaj në kontroll. Ju gjithashtu mund të gatuani salmon ne disa mënyra të ndryshme. Salmon është gjithashtu i pasur me ushqyes të rëndësishme, si psh selenium, vitaminë D, B12, niacin dhe vitaminë D. Lista vazhdon me të gjitha të mirat shëndetësore të lidhura me salmon, si uljen e kolesterolit dhe përmirësimin e kujtesës. Nëse nuk e konsumoni peshkun - disa njerëz nuk e perdorin per arsyje te alergjive ateher ju rekomandojme qe te ushqeheni me mish viçi.
2.VEZET

Vezë janë të ngarkuar me shumë ushqyesve të rëndësishme të ndërtimit të muskujve dhe per kete arsyje gjinden ne vendin e dyte. Ju mund të gatuani ato në disa mënyra, vezë përmbajë rreth 7-8 gram proteina në vezë, për të mos përmendur omega-3 acide yndyrore, vitamina dhe minerale. Studimet gjithashtu tregojnë se ata që hanë vezë për mëngjes kanë më pak gjasa të uritet më vonë gjatë ditës.
3.BAJAME-ALMONDS Nga të gjitha arra në krijimin, bajame të sigurojë array më të mirë të ushqyesve. Kjo arrë është e përkryer për muskujt tuaj. Plot me proteina dhe fibra, bajame të ndihmojë të ndiheni të plotë, ndërsa riparimin muskujt veshur. Ato gjithashtu përmbajnë ton yndyrna të shëndetshme që kënaqë urinë, qetësojë dhimbje të përbashkët, të nxitur njohje dhe të sigurojë energji.

4.PATATE E ËMBËL Nga të gjitha karbohidratet , patate e ëmbël janë alternativa më e mirë. Ato janë të lehtë për të bërë dhe e ëmbël për të ngrënë, patate e ëmbël janë karbohidratet me vitaminë A dhe vitaminë B dhe ato përmbajnë fibra dhe që mund të ndihmojnë një atlet në një dietë të ndiheni të plotë dhe të kënaqur. Ato mund të shfrytëzohen para-stërvitje, pas-stërvitje dhe në çdo vakt tjetër.

5.MOLLA Ata janë një ushqimit shume i mire pas-stërvitje dhe një burim fantastik i karbs, elektroliteve dhe fibra. Lëkura e tyre përmban shumë phytonutrients-vitamina që trupi ka nevojë. Ndërsa trupi juaj ka nevojë për energji në afat të shkurtër , ai gjithashtu kërkon mikro ushqyes të caktuara për të kryer procese të rëndësishme metabolike me kalimin e kohës

Featured Posts
bottom of page